Hakan Tattoo
Maca Tattoo

BY HAKAN

Hakan ŞIK

1975 yılında Hatay Antakya’da doğdum. Öğrenimimi burada bitirdikten sonra daha önceden merak sardığım ve çevremde birçok yakın arkadaşımın özellikle ellerine ve parmaklarına yaptırdıkları cezaevi dövmesi diye tabir ettiğimiz dövmelerin nasıl yapıldığını araştırdım.

ilk denemelerim arkadaşlarıma ilkel yöntemlerle yaptığım kalp isim çapa gibi basit dövmelerdi..Hobi olarak başladığım bu iş gün geçtikçe daha çok ilgimi çekmeye başladı ve vazgeçemeyeceğim bir hal aldı. O yıllarda dövmeye olan tutkum hayatımda bir çok iş fırsatını kaçırmama, iş konusunda yanlış kararlar vermeme ve uzun yıllar karın tokluğuna çalışmama sebep oldu.

1997-1998 yılında Kıbrıs’a gittim. Elle yaptığım eski usul makine ile karalamaya devam ettim. O yıllarda ne malzeme bulabiliyorduk ne malzemeci. Orijinal makine bulabilirim umuduyla Kıbrıs’tan İstanbul’a gittim. 3-5 dövmeci bulabildim ancak malzeme satışı yapmıyorlardı. Büyük bir hayal kırıklığıyla Kıbrıs’a geri döndüm. Bir süre daha eski yöntemlerle yapmaya devam ettim. Neyse ki sonunda Hollanda’dan bir firmayla bağlantı kurduk komple set satın aldım bir ton para saydık tabi o parayla Kıbrıs’ta araba satın alabilirdim.:) Makinenin nasıl çalıştığını hangi parçanın ne işe yaradığını bulmak zaman aldı biraz..:)En zoru da iğneleri lehimlemekti ve ayrı bir ustalık istiyordu.

Meslek lisesinde öğrendiğim lehim tekniği bu konuda çok işime yaradı. Kısacası o dönemde yaygın olmayan bu mesleğin tüm zorluklarını yaşadım ve tüm zorluklara rağmen çeşitli turistik bölgelerde çalışarak mesleğimi devam ettirdim. Son olarak işimi çok sevdiğim memleketimde yapmaya karar verdim ve 6-7 yıldır Antakya’dayım..


SERTİFİKALARIM